Saray Lokma

Saray Lokma

İzmir saray lokmasına dair birazcık araştırma yapıldığında, Osmanlı mutfağına giden tarihi görülebilir. Geçmişimizin mirasıdır, saray lokmamız. Bu miras hayır duası ile yaşatılmaktadır şehrimizde. Saray lokması dökümü yaptıran hayır duasını alır. Saray lokması yiyende hayır duası eder. Gönül birliğidir tatlı olan. İnsanların bir birinin iyiliği için dualarla hayırda buluşmasıdır. Lezzetini buradan alır saray lokması. Hikmeti buradadır. Un, şeker, yağ vesiledir bu gönül tadında. Ustalık bu gönül birliğini yakalayandadır.

İzmir Saray Lokma Tarifi

Bir kilo unu aldık. Un kaliteli ve olabildiğince doğal olmalıdır. Bir un ile yapılacak saray lokma için bir paket yaş mayanızı almalısınız. Yaş mayanın kalitesi saray lokmanın lezzetinde önemlidir. İyi yaş maya olmasını tercih ediniz. Göz veya el ile tuzu ayarlayamıyorsanız ölçü bir çay kaşığı tuz ölçüsü olabilir. Merdiven altı olmayan kaliteli sıvı yağ da yaklaşık bir fincan kadar, kahve fincanıyla bir fincan kadar yağ ölçüsü iyidir.

İzmir saray lokma için tatlandırıcı için ise, iki kilo kadar toz şeker, fakat markası belli, iyi şeker, yarım limon ama sulu limon ve yine güzel sudan beş bardak su ocağa konmalı, köpürene kadar kaynatılmalıdır. Zaman vermek gerekirse, ocakta on dakikaya yakın kaynaması iyidir. Kıvana gelir.İzmir saray lokma

Şerbetimizi ocağa koyunca, unumuzu, yağımızı, suyumuzu, mayamızı alıyoruz. Yumuşak hamur oluncaya kadar yoğuruyoruz. Suyumuzun ılık olmasına dikkat ediyoruz. Yumuşak hamuruz hazır olduğunda üstünü bir bez ile örtüyoruz. Dinlenmeye ve kabarmaya bırakıyoruz. Kabardığında hamurumuz hazır demektir.

Saray lokmanın en belirgin olması yuvarlak olmasıdır. Ne kadar yuvarlak? Fındık büyüklüğünde yuvarlaklık iyidir. Kaşık veya başka aparat ile fındık büyüklüğünde yuvarlak hale getirdiğimiz kabarmış hamurumuzu kığın yağın içine atıyoruz. Kızartıyoruz.

Kızaran hamuru, önceden hazırladığımız, şerbetine atıyoruz. Şerbeti emmesini bekliyoruz. Şerbeti ne kadar sürede emer? 5-10 dakikalık zaman şerbeti emmesi için yeterlidir.

Şerbetlediğimiz hamurumuz ılıdığında İzmir saray lokmamız hazırdır. Ilık halde tüketmemiz veya servis etmemiz kıvam veya lezzet için tercih edilmelidir.

Saray Lokma Dökme Hizmeti

İzmir saray lokma

Nazlı lokma, cami, mezarlık, ev, iş yeri, okul, cadde, meydan, düğün salonu nerede isterseniz orada saray lokma dökme, servis etme lokmacı hizmeti vermektedir.

İki yüz, üç yüz veya binlerce misafiriniz olabilir. Biz binlerce misafirinize saray İzmir lokma döküme hizmetini verecek personel ve ekipman donanımına sahip bir firmayız.

Biz seyyar ekibiz ve ekipmanımız ile daima bu hayrın hizmetçisiyiz. Hizmetimiz, her gün, her saat, her mekandadır.

Saray lokma Fiyatı

İsterseniz yüz yüze, çay kahve eşliğinde saray lokma fiyatımıza dair bilgi edinebilirsiniz. İsterseniz telefon, mail aracılığı ile saray lokma fiyatımıza dair bilgi sorabilirsiniz. İsterseniz de İzmir lokma fiyatı sayfamızdan saray lokma fiyatlarını takip edebilirsiniz.

Ayrıca İzmir lokma iletişim sayfamızda ki telefonalrımıza yedi yirmi dört ulaşabilirsiniz.